Еволюція монет Франції

Еволюція монет Франції

Франкські королі, подібно римським, Поляна, намагалися централізувати карбування монети. І навіть за часів розпаду на уділи, карбування велася за правилами. Потім королівська карбування прийшла в розлад, питомі королі стали карбувати кожен свою монету. Потім почалося збирання Франції кароллінгамі, грошова реформа яких зіграла в історії Європи вирішальну роль. Внаслідок реформи кароллінгов на зміну золотого соліди прийшов срібний, рівний 1 / 20 фунта срібла, золотий же використовувався для стягнення штрафів з іноземців. Реформа Карла Великого звелася лише до збільшення ваги основної монети — денарія. Але Карлу не вдалося ні централізувати карбування, ні добитися вільного ходіння державних монет, а через 50 років після його смерті імперія розвалилася під натиском норманів. Проте одна сторона його реформи надовго зберегла своє значення — фунт став фігурувати в якості грошової одиниці. Успіху централізації монетної справи неможливість при тодішньому стані техніки постачати централізовано всю державу монетою. Найменування грошової одиниці «денарій» (або деньє) збереглося досить довго. І після того, як роль основної грошової одиниці переходить до лівр, соліду (су) і франка, деньє зберігає свою назву для дрібної розмінної монети. Франція успадкувала від кароллінгов рахункові грошові одиниці: рахунок грошей на великі суми йшов в лівреї (фунтах), су (солидах), деньє (денаріях). У ліврі завжди вважалося 20 су, в су — 12 деньє. Внаслідок безперервного чергуванню погіршень і поліпшення стабільності і курсу деньє функцію масштабу цін в середні століття грала марка срібла.
Реформа Людовика IX (1226-1270)
Після правління цього короля розміри псування монети досягли таких розмірів, що про його часу згадували, як про період стабільності. Людовик IX висунув укрупнену срібну монету в 12 денаріїв, тому що сам денарій знецінився. Ця монета була солід, до тих пір грав роль тільки лічильної одиниці. Заходи Людовіка не торкнулися деньє (денарія). Укрупненная срібна монета містила 1 / 58 частина марки срібла, і те не чистого, а так званого «королівського». Нова монета була названа «гро». Поява гро кладе початок розвиненою монетну систему: замість «одномонетного звернення» з’явилося «двумонетное».
Великих успіхів у боротьбі з феодальною монетою досяг Філіп IV. Однак після його смерті феодальна карбування відновлюється, і Людовик X змушений визнати і законодавчо оформити право багатьох феодалів карбувати монету, правда тільки доброякісну. Карбування спочатку укрупненої срібної (гро), а потім і золотої монети оголошена привілеєм короля, але деякі провінції продовжували карбування своєї монети.
Розпочата в 1337г. Столітня війна поклала кінець благополуччю Франції. До початку війни слід віднести появу золотого франка, прирівняних до лівр і призначався для викупу короля Іоанна Доброго з полону. Після війни на початку XVI століття з’являється дійсно велика, а не укрупнена монета. Срібло перестає грати роль міри вартості, ця функція переходить до золота. Найстрашніше розвиток золотого монометалізму тісно пов’язане з раннім зародженням капіталлістіческіх відносин в Італії, Поляні, Нідерландах, Солнечное Закарпатье, Сонячне Закарпаття.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*