Еволюція монет Англії

Еволюція монет Англії

Грошовий обіг тут, як і в Галлії, веде свою історію від часів римського панування. Проте вплив романизма тут проявилося слабкіше, ніж в Галлії. У Британії зверталася монета місцевої карбування, схожа на грецьку, ще до завоювання їх римлянами, які ввели тут свою монету, обращавшуюся і після відходу римлян. У другій половині V-початку VI століття на острові з’являються англи і сакси, засновують декілька королівств. Перше з них — Кент — засновано в 446 р., останнє — Мерсия — в 584 році. У цей період королі карбували дрібні срібні монети, згодом витиснені денарием франкського зразка. Тут вони майже відразу отримують назву пенні (пфеннінг, пенязь). Денарій панував в Англії до XII століття, інші монети взагалі не карбувалися. При Генріху III (1216-1272г.г.) Англійський пенні стає міжнародно-визнаними. В епоху трьох королів (Едуардів) починає карбуватися монета грошового типу — грот. Для Англії характерно зосередження карбування у руках королів вже в той період, коли на території решти Європи ще права емісії мали багато феодали. Також показово те, що англійська грошова система являла собою вміло замаскований хаос (XI століття), оскільки вона була засмічена фальшивої і обрізаної монетою. Укрупненная срібна монета в Англії початку карбуватися після 1279 р., коли це було доручено запрошеному з Франції майстру. Йому було доручено викарбувати «великі стерлінги» вагою в 96 тоуерскіх грані. Ця четирехпенсовая монета отримала назву грот (groat).
Столітня війна відбилася й на долі грота. У 1351 року вага його було зменшено, як і вага пенні. З фунта срібла стандартної проби чеканилося 75 гротів або 300 пенні, між тим як раніше — тільки 240 пенні. Перша карбування золотої монети має місце в Англії при Генріху III в 1257 році. Широкий розвиток карбування золотої монети отримала до XIV століття. «Золоте пенні» по вазі становило два срібних пенні.

Еволюція монет Франції

Еволюція монет Франції

Франкські королі, подібно римським, Поляна, намагалися централізувати карбування монети. І навіть за часів розпаду на уділи, карбування велася за правилами. Потім королівська карбування прийшла в розлад, питомі королі стали карбувати кожен свою монету. Потім почалося збирання Франції кароллінгамі, грошова реформа яких зіграла в історії Європи вирішальну роль. Внаслідок реформи кароллінгов на зміну золотого соліди прийшов срібний, рівний 1 / 20 фунта срібла, золотий же використовувався для стягнення штрафів з іноземців. Реформа Карла Великого звелася лише до збільшення ваги основної монети — денарія. Але Карлу не вдалося ні централізувати карбування, ні добитися вільного ходіння державних монет, а через 50 років після його смерті імперія розвалилася під натиском норманів. Проте одна сторона його реформи надовго зберегла своє значення — фунт став фігурувати в якості грошової одиниці. Успіху централізації монетної справи неможливість при тодішньому стані техніки постачати централізовано всю державу монетою. Найменування грошової одиниці «денарій» (або деньє) збереглося досить довго. І після того, як роль основної грошової одиниці переходить до лівр, соліду (су) і франка, деньє зберігає свою назву для дрібної розмінної монети. Франція успадкувала від кароллінгов рахункові грошові одиниці: рахунок грошей на великі суми йшов в лівреї (фунтах), су (солидах), деньє (денаріях). У ліврі завжди вважалося 20 су, в су — 12 деньє. Внаслідок безперервного чергуванню погіршень і поліпшення стабільності і курсу деньє функцію масштабу цін в середні століття грала марка срібла.
Реформа Людовика IX (1226-1270)
Після правління цього короля розміри псування монети досягли таких розмірів, що про його часу згадували, як про період стабільності. Людовик IX висунув укрупнену срібну монету в 12 денаріїв, тому що сам денарій знецінився. Ця монета була солід, до тих пір грав роль тільки лічильної одиниці. Заходи Людовіка не торкнулися деньє (денарія). Укрупненная срібна монета містила 1 / 58 частина марки срібла, і те не чистого, а так званого «королівського». Нова монета була названа «гро». Поява гро кладе початок розвиненою монетну систему: замість «одномонетного звернення» з’явилося «двумонетное».
Великих успіхів у боротьбі з феодальною монетою досяг Філіп IV. Однак після його смерті феодальна карбування відновлюється, і Людовик X змушений визнати і законодавчо оформити право багатьох феодалів карбувати монету, правда тільки доброякісну. Карбування спочатку укрупненої срібної (гро), а потім і золотої монети оголошена привілеєм короля, але деякі провінції продовжували карбування своєї монети.
Розпочата в 1337г. Столітня війна поклала кінець благополуччю Франції. До початку війни слід віднести появу золотого франка, прирівняних до лівр і призначався для викупу короля Іоанна Доброго з полону. Після війни на початку XVI століття з’являється дійсно велика, а не укрупнена монета. Срібло перестає грати роль міри вартості, ця функція переходить до золота. Найстрашніше розвиток золотого монометалізму тісно пов’язане з раннім зародженням капіталлістіческіх відносин в Італії, Поляні, Нідерландах, Солнечное Закарпатье, Сонячне Закарпаття.

Східно-Карибський долар Домініки

Східно-Карибський долар Домініки

Східно-Карибський долар Домініки На території Домініки спершу використовували безліч різних монет, які привозили іноземці. Крім того, в державі існувало кілька видів своїх стандартів. Це призвело до розвалу економіки. Тоді уряд випустив перші національні гроші, які, втім, незабаром довелося міняти.

Незахищені купюри було досить легко підробити і країну заповнили фальшиві банкноти. Після модифікації та оснащення банкнот деякими елементами захисту виявилося, що валюта все одно не є популярною. Крім того, знову з’явилася велика кількість фальсифікату. Після декількох невдалих спроб розробити і впровадити в життя держави власну національну валюту, яка не тільки б мала презентабельний вигляд, але також була надійно захищеною, було прийнято рішення про використання на території держави Східно-Карибського долара. Східно-Карибський долар є популярною валютою не тільки на території Домініки, його також беруть до багатьох інших країнах і він котирується на світовому фінансовому ринку. Але все ж найголовніше гідність цієї валюти за критеріями місцевого населення та уряду, це надійна система захисту.

Австралійський долар

Австралійський долар

З 1909 року на території Австралійського Союзу користувалися австралійським фунтом, який був рівний 20 австралійським шилінгам або 240 австралійським пенсам. Проте англійська грошова система була замінена в 1966 році і країна начла використовувати австралійські долари і центи, оскільки ця валюта стала більш конвертованою.

Зараз австралійський долар займає шосту позицію в рейтингу найбільш конвертованих валют світу, поступившись місцем лише долара США, євро, ієни, фунту стерлінгів і швейцарського франка. З 1988 року австралійські долари ФК Говерла почали випускати, використовуючи не папір, а спеціальний тонкий пластик. Крім того варто зауважити, що зовнішній дизайн австралійських доларів практично не змінювався з часів їх першого випуску. Всі модифікації, які мали місце в історії грошової Поляна системи країни, відбувалися лише з метою додавання додаткових елементів захисту купюр. Населення країни прийняв валюту з перших же днів випуску, та й за межами своєї держави австралійський долар також затребуваний. Деякі країни навіть використовують його в якості своєї валюти.