Походження грошей

Походження грошей

Гроші — одне з найбільших людських винаходів. Походження грошей пов’язане з 7 — 8 тис. до н.е., коли у первісних племен з’явилися надлишки якихось продуктів, які можна було обміняти на інші потрібні продукти. Історично як засіб полегшення обміну використовувалися — зі змінним успіхом — худоба, сигари, раковини, камені, шматки металу. Але щоб служити в якості грошей, предмет повинен отримати загальне визнання і покупців, і продавців як засіб обміну. Гроші визначаються самим суспільством; все, що суспільство визнає як звернення, — це і є гроші. Дійсно, гроші — це товар, який виступає в ролі загального еквівалента, відбиває вартість всіх інших товарів.

Які ж основні етапи історії розвитку грошей? Перший етап-поява грошей з виконанням їх функцій випадковими товарами; другий етап — закріплення за золотом ролі загального еквівалента (цей етап був, мабуть, найбільш тривалим); третій етап — етап переходу до паперових або кредитних грошей; і останній четвертий етап — поступове витіснення готівкових грошей з обігу, внаслідок чого з’явилися електронні види платежів.

Найбільш повно вищевикладеним вимогам відповідали золото і срібло, таким чином, в процесі еволюції товарного обміну виділяється особливий, абсолютно ліквідний товар, який використовується в якості загального еквіваленту вартості — грошей. Цим товаром стають золото і срібло — рання форма металевих грошей. Золото і срібло з’являються в якості грошей ще в XIII столітті до н. е.. у вигляді різних злитків з певною вагою металу. У результаті подальшого розвитку ринкових відносин з металу починають карбувати монети — грошові знаки, що мають встановлені законом форму і вагове зміст. Монети з природного сплаву золота і срібла (електрума) вперше з’являються в державі Лідія в VII столітті до н. е.. На Русі карбування монет стала проводитися в IX — X століттях. Однак, внаслідок відсутності золотих родовищ в Київській Русі переважно використовувалися іноземні — арабські і візантійські монети із золота і срібла. Пізніше, приблизно з XI століття, у внутрішньому обігу стали використовуватися срібні і мідні злитки. Найбільш поширеним був злиток срібла вагою в один фунт (приблизно 400 г), що мав назву «гривня». Але «гривня» мала досить високу вартість, тому її рубали навпіл, на дві рівні частини, що отримали назву «рубль», або «рублева гривенка».

Для ранньої форми металевих грошей характерне збіг товарної вартості що міститься в монетах металу та їх номінальної вартості, зазначеної на лицьовій стороні монети. У цьому криється один з недоліків товарних грошей. Якщо їх цінність як товару перевищить їх цінність як грошей, то вони припинять функціонувати як гроші. Дійсно, якщо б, наприклад, рублева монета мала срібне (або золоте, або яке-небудь інше) зміст вартістю, скажімо, два карбованці, то було б дуже вигідно переплавити монету і продати її в якості злитка. Тому, незважаючи на незаконність подібних дій, рублеві монети стали б зникати з обігу. У зв’язку з цим, приблизно з XV століття металеві гроші починають втрачати свою товарну основу. Металеві гроші починають ділитися на повноцінні (номінальна вартість яких відповідає вартості що міститься в них металу) і неповноцінні (номінальна вартість вище вартості що міститься металу). В даний час у жодній країні світу металеві гроші не є повноцінними.

Особливої уваги заслуговує походження паперових грошей. Звідки вони взялися? Для відповіді на це питання необхідно знову звернутися до історії.

Незабаром після того, як в угодах стало використовуватися золото, стало очевидно, що як покупцям, так і торговцям незручно і небезпечно перевозити, зважувати і перевіряти на чистоту золото кожен раз при укладанні угод. Тому в практику ввійшло правило віддавати золото на зберігання золотих справ майстрів, які мають спеціальні комори і готовим за плату надати їх. Отримавши золотий вклад, золотих справ майстер видавав вкладникові квитанцію. Незабаром товари стали обмінюватися на ці квитанції, які перетворилися в ранню форму паперових грошей, а самі золотих справ майстри стали прототипами сучасних банкірів. Оскільки золото, що зберігається золотих справ майстрами в коморах рідко затребувані, то є воно не знаходилося в обігу, можна сказати, що квитанції були повноцінними грошима, оскільки їх кількість в точності відповідало кількості золота на зберіганні у золотих справ майстрів. Так було до тих пір, поки якийсь винахідливий золотих справ майстер, бачачи, що кількість надходить золота перевищує кількість вилучається, не почав випускати в обіг квитанції, не забезпечені золотом, даючи під відсотки позики торговцям, виробникам і споживачам. Так зародилася банківська система часткових резервів. Ці квитанції вже не були повноцінними грошима. Вважається, що родоначальниками банків і паперових грошей були англійські золотих справ майстри. В подальшому право випуску паперових грошей перейшло з приватних рук до держави. У нашій країні паперові гроші з’явилися в 1766 році за указом імператриці Катерини II. В даний час, також, як і металеві гроші, паперові гроші ні в одній державі світу не мають товарної основи, тобто вони не обмінюються ні на золото, ні на інші драг. метали.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*