Ізраїльська ліра та ізраїльський шекель

Ізраїльська ліра та ізраїльський шекель

 

Ізраїльська ліра (також Ізраїльський фунт) (гебр. לירה ישראלית) — офіційна валюта Держави Ізраїль в 1952-1980 роках. Замінила собою палестинський фунт, була замінена ізраїльським шекелем (старим). Ліра (гебр. לירה) на івриті означає «фунт», тому «ізраїльська ліра» і «ізраїльський фунт» — це два різних іноземних найменування однієї і тієї ж грошової одиниці. З моменту утворення Держави Ізраїль в 1948 році і до 1954 року в Ізраїлі не було центрального банку. Його функції виконував Англо-Палестинський Банк єврейського національного агентства, поміняв ім’я на Національний Банк Ізраїлю (гебр. בנק לאומי לישראל) і переніс штаб-квартиру з Лондона до Тель-Авів незабаром після підписання декларації незалежності.

Ізраїльська ліра (також Ізраїльський фунт) (гебр. לירה ישראלית) — офіційна валюта Держави Ізраїль в 1952-1980 роках. Замінила собою палестинський фунт, була замінена ізраїльським шекелем (старим).

Ліра (гебр. לירה) на івриті означає «фунт», тому «ізраїльська ліра» і «ізраїльський фунт» — це два різних іноземних найменування однієї і тієї ж грошової одиниці.

Історія
З моменту утворення Держави Ізраїль в 1948 році і до 1954 року в Ізраїлі не було центрального банку. Його функції виконував Англо-Палестинський Банк єврейського національного агентства, поміняв ім’я на Національний Банк Ізраїлю (гебр. בנק לאומי לישראל) і переніс штаб-квартиру з Лондона до Тель-Авів незабаром після підписання декларації незалежності. У цей час на території Ізраїлю продовжувала ходити монета, що залишилася від часів британського мандату — палестинський фунт або палестинська ліра (гебр. לירה ארץ ישראלית) (дослівно: «ліра землі ізраїльської»), делівшаяся на 1000 Міллем і рівна за вартістю англійському фунту стерлінгів .

У 1952 році Національний Банк Ізраїлю випустив грошову серію, в якій слова євр. לירה ארץ ישראלית («ліра землі ізраїльської») були замінені на євр. לירה ישראלית («ізраїльська ліра»), а назва 1 / 1000 ліри було замінено з «Міллі» (гебр. מיל) на «прута» (гебр. פרוטה), що можна перекласти як «дрібниця, дрібна частина, пенс , ніщо ». Ця серія була в обігу три роки. З 1 січня 1954 на території Ізраїлю було скасовано прив’язка палестинської ліри та ізраїльської ліри до фунта стерлінгів.

1 грудня 1954 був заснований Банк Ізраїлю, і однією з його обов’язків було введення в обіг місцевої валюти та поповнення фонду купюр. У 1955 році увійшла в обіг перша випущена їм грошова серія.

Через скасування прив’язки ізраїльської ліри до фунта стерлінгів, її вартість різко покотилася вниз: з 0,357 ліри за американський долар в 1949 році (коли палестинська ліра ще була прив’язана до фунта стерлінгів) до постійного курсу в 1,8 ліри за американський долар в 1954 році. Ті жителі Ізраїлю, які отримували пенсію або зарплату від уряду Британії, повинні були вибрати після закінчення мандата, в якій валюті будуть виконуватися платежі; ті, хто повірив в ізраїльську валюту, з подивом виявили, що, незважаючи на ті ж цифри, з 1954 — го вони отримують набагато менше своїх товаришів, які вирішили продовжувати отримувати платежі в англійських фунтах.

Через падіння вартості ізраїльської ліри, монети гідністю менше 10 прутот практично вийшли з обігу. Тому 1 січня 1960 замість «прутот» були введені в обіг «агорот», (гебр. אגורות — «агорот» — гроші, в однині євр. אגורה — «агора» — гріш), прирівняні до 1 / 100 ізраїльської ліри. Назва для нової грошової одиниці придумала Академія івриту, на основі виразу «срібний гріш» (гебр. אגורת כסף), що зустрічається в Старому Завіті, у Першій Книзі Царств, 2:36. (У російській сіноідальном перекладі (рос.) вираз אגורת כסף перекладено як «срібна гера»).

У 1964 році, внаслідок глибокої кризи ізраїльської економіки, було ухвалено рішення зменшити вартість ізраїльської ліри, і встановити обмінний курс в 3 ліри за американський долар. З кризи ізраїльська економіка змогла вибратися тільки в 1967 році, після закінчення Шестиденної війни.

Протягом 1960-х років в ізраїльському суспільстві знову і знову розгоралися дискусії з приводу назви грошової одиниці. І ліра, і фунт — запозичені слова; так чому національна валюта єврейської держави повинна називатися по-іноземному? І навіть назва відповідне було запропоновано — шекель. 4-го червня 1969 року на засіданні Кнесету був прийнятий закон, за яким назва ізраїльської валюти має бути «шекель». Однак практичної цінності цей закон не мав, тому що в ньому було записано, що перехід з лір на шекелі буде проведений за указом міністра фінансів в момент, який здасться йому належні.

У листопаді 1977 року представник Банку Ізраїлю при уряді, Арнон Гафні, порадив ратифікувати закон від 1969 року, і випустити нову валюту, шекель. У травні 1978 року проект ратифікації затвердили прем’єр-міністр Ізраїлю Менахем Бегін та міністр фінансів Симха Ерліх. Проект заміни грошових знаків підготовлявся в таємниці, і був оприлюднений лише 22 лютого 1980 року, коли почалася кампанія зміни грошових знаків. На день обміну вартість американського долара дорівнювала 40 ізраїльським лірам, і тому один шекель був встановлений як рівний 10 лірам.

Через секретності перекладу на нову валюту ізраїльське міністерство фінансів упустило безліч привабливих можливостей. Обмін старих грошей на нові проводився без обмеження кількості і без вимог пояснити джерело доходу; таким чином, не був розкритий «чорний ринок», на якому угоди укладаються без сплати прибуткового податку. Навіть зовнішній вигляд купюр залишився тим самим, змінилися лише назви і кількість нулів

Ізраїльський шекель

Шекель або сикль (гебр. שקל) — міра ваги золота і срібла у стародавніх євреїв і інших семітських народів; шекель срібла (монета вагою близько 14 грамів) служив стандартної грошовою одиницею на Близькому Сході.
Ізраїльський шекель — валюта держави Ізраїль з 24 лютого 1980 року по 3 вересня 1985 включно.
Новий шекель або новий ізраїльський шекель (гебр. שקל חדש, шекель Хадаш, англ. New Israeli Sheqel, NIS) — валюта держави Ізраїль з 4 вересня 1985 року. Символ: ₪ (NIS), згідно з номенклатурою ISO-4217 — ILS.

Стародавній світ

В давнину шекель був мірою ваги золота і срібла (так звана «Біблійна одиниця ваги»; в російськомовних джерелах зазвичай згадується як «сикль» («шеклем»), приміром, 10 шеклів срібла), в різні епохи шекель становив від 9 до 17 р. [1] Слово «шекель» походить від євр. לשקול, що означає «зважувати». Згадка про шекель як мірі ваги сходить до другого тисячоліття до н. е.. Шекель срібла був стандартної грошовою одиницею. Шекель як міру ваги використовували євреї, моавитяне, едомітяне, фінікійці і інші народи. Пунічні монети базувалися на шекелевой мірі ваги, яка була запозичена у фінікійців. Тридцять срібняків, за які, згідно з Євангеліями, Юда Іскаріотський зрадив Ісуса Христа, були 30 тірський шекелямі.осле проголошення в 1948 році Ізраїлю (який до цього був британською підмандатною територією і як валюту мав палестинську ліру, суворо прирівняну до британського фунта стерлінгів) незалежним державою постало питання про національну валюті. На відміну від багатьох інших країн, які отримали незалежність, ізраїльтяни не стали відразу міняти назву грошей. Так в 1952 році з’явилася ізраїльська ліра (також звана ізраїльський фунт), що дорівнює 1000 миліше. Закон про повернення до шекелю Кнесет (ізраїльський парламент) прийняв ще 4 червня 1969 року. Тобто вже тоді від ізраїльської ліри планували відмовитися, але точний момент для початку операції з переведення країни на нові гроші повинен був бути обраний міністром фінансів, тому ще десять років країна користувалася ізраїльськими лірами. Операція зі зміни грошей була засекречена, 22 лютого 1980 року був здійснений перехід до шекелю.

Новий ізраїльський шекель

У зв’язку з гіперінфляцією, що досягала сотень відсотків у рік, ізраїльський шекель сильно знецінився. Після того, як ізраїльський уряд зуміло приборкати гіперінфляцію, був здійснений перехід до нової валюти, названої новий ізраїльський шекель. Ця валюта має ходіння з 4 вересня 1985 року і до сьогоднішнього дня. Після 4 вересня 1985 виведений з обігу ізраїльський шекель у побуті часто називають старим шекелем (на відміну від нового шекеля, введеного в оборот). В оформленні банкнот використані портрети історичних діячів. З 1999 року йде випуск другої серії нових шекелів також з портретами історичних осіб, але з незвичайним — вертикальним дизайном.

У обігу знаходяться банкноти гідністю в 20, 50, 100 і 200 шекелів, монети гідністю в 10 агора, а також ½, 1, 2, 5 і 10 шекелів. Планується випуск банкнот номіналом в 500 шекелів і монет достоїнством у 25 агора. Монета в 1 агору виведена з обігу з 1 січня 1992 року. Монета номіналом в 5 агора виведена з готівкового обігу з 1 січня 2008 року, але її номінал в безготівковому розрахунку залишається, і з 1 січня 2011 року ця монета перестане прийматися як законні гроші і залишиться її номінал лише у безготівковому розрахунку. Так само існує номінал монети номіналом в одну агору, яка була скасована в 1992 році як наявне платіжний засіб, але збережено як засіб платежу за безготівковим розрахунком. Нещодавно в обіг була введена монета в 2 шекеля, а також поступово замінюються банкноти в 20 шекелів на нові — мають дещо відмінний дизайн і виготовлені з пластику.

Новий шекель є міжнародною вільно конвертованою валютою з 1 січня 2003 року, і внесений до списку з 17 вільно конвертованих валют, що використовуються для розрахунків глобальної міжбанківською системою CLS, 26 травня 2008 року. Символічне позначення нового шекеля — ₪. Загальноприйнята англійська абревіатура нового шекеля — NIS (New Israeli Sheqel). Відповідно до ISO 4217 міжнародний код нового шекеля — ILS.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*